Jakie atesty musi posiadać obuwie medyczne?
Jakie atesty musi posiadać obuwie medyczne?

Obuwie medyczne wykorzystywane jest przez pracowników służby zdrowia i pełni funkcję ochronną. Jego zadaniem jest zagwarantowanie bezpiecznej i higienicznej pracy. Najpopularniejszym rodzajem obuwia medycznego są chodaki z drewnianą podeszwą i klapki o właściwościach zdrowotnych. Wszystkie typy obuwia medycznego muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty. Sprawdźmy, jakie certyfikaty są niezbędne?

Obuwie medyczne zgodne z prawem krajowym

Obuwie medyczne musi być przede wszystkim zgodne z krajowymi aktami prawnymi. Najważniejszym z nich jest Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznychZgodnie z ustawą, obuwie jako wyrób medyczny klasyfikowane jest w klasach I, IIa, IIb oraz III. Wyrób powinien zostać oznakowany znakiem CE po przeprowadzeniu odpowiednich procedur oceny zgodności. Ocena zgodności wyrobu przeprowadzana jest przez wytwórcę lub autoryzowanego przedstawiciela. Nadzór nad tym procesem może sprawować jednostka notyfikowana. Wyrób musi zostać oznaczony odpowiednim kodem, zgodnie z uznaną nomenklaturą wyrobów medycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że wyroby medyczne klasy I i IIa nie muszą być zgłaszane do Rejestru Wyrobów Medycznych i Podmiotów. 

Producent obuwia medycznego powinien dodatkowo dysponować dokumentami, potwierdzającymi właściwości antypoślizgowe, antystatyczne i antybakteryjne. Obuwie medyczne powinno być również zgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej

Obuwie medyczne a normy międzynarodowe

Obuwie medyczne zaliczane jest do grupy obuwia zawodowego i musi w związku z tym spełniać normę PN-EN ISO 20347. Zgodnie z zapisami normy, obuwie zawodowe przeznaczone jest do ochrony przed urazami, które mogą wystąpić w miejscu pracy i wykorzystuje się je do codziennego użytku. W przeciwieństwie do innych rodzajów obuwia roboczego, w przypadku obuwia medycznego nie jest wymagana ochrona palców stopy za pomocą podnosków. Takie obuwie oznaczone jest symbolem „O”. Każda dodatkowa funkcja obuwia posiada odpowiedni symbol. Przykładowo symbol „E” to absorpcja energii w obszarze pięty. Numer odpowiedniej normy musi być częścią oznakowania obuwia, obok rozmiaru, znaku firmowego, oznaczenia producenta oraz daty i kraju produkcji. 

To jednak nie wszystkie atesty, które musi posiadać obuwie medyczne. Powinno być ono również zgodne z Rozporządzeniem UE 2016/425  w sprawie środków ochrony indywidualnej. Rozporządzenie często nazywane jest także Dyrektywą PPE i zastępuje poprzednio obowiązującą normę 89/686/EWG. W odniesieniu do obuwia medycznego w dyrektywie jest mowa przede wszystkim o zapobieganiu upadkom spowodowanym przez poślizgnięcie poprzez wyposażenie w podeszwy o odpowiedniej przyczepności. Warto również zwrócić uwagę, czy obuwie medyczne posiada świadectwo jakości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl