7 czynników wpływających na rozwój płaskostopia
7 czynników wpływających na rozwój płaskostopia

Płaskostopie, czyli zniekształcenie stopy spowodowane obniżeniem łuków wysklepiających, to powszechna przypadłość dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Sprawdźmy, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tego zniekształcenia i jakie są rodzaje płaskostopia.

Rodzaje płaskostopia

Prawidłowo zbudowana stopa styka się z podłożem w trzech punktach – pięcie, głowie pierwszej kości śródstopia oraz głowie piątej kości śródstopia. Płaski wygląd stopy jest typowy u dzieci poniżej 3 roku życia i stanowi wynikową dużej ilości tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na górnej podeszwie. Wraz z wiekiem tkanka tłuszczowa zanika, a łuki powoli się uwidaczniają. W niektórych przypadkach rozwój nie przebiega prawidłowo. Jeżeli łuk przyśrodkowy jest niewidoczny w czasie obciążenia ciężarem ciała i uwydatniony bez obciążenia, mówimy o płaskostopiu elastycznym. Płaskostopie sztywne to stan, kiedy stopy płasko przylegają do ziemi nawet w przypadku braku obciążenia.
Pierwszy typ płaskostopia występuje zdecydowanie częściej i jest wywołany obecnością rozluźnionych więzadeł stawowych. Sztywne płaskostopie wynika najczęściej ze zniekształcenia kości.

Czynniki sprzyjające rozwojowi płaskostopia

  • Uraz mechaniczny – uszkodzenie stopy, naruszenie kości i więzadeł stawowych
  • Stojąca praca – długie okresy stania w jednej pozycji sprzyjają rozwojowi płaskostopia i bólom kręgosłupa
  • Nadwaga i otyłość – im większy obciążenie, tym szybsza degradacja więzadeł stawowych
  • Chodzenie w niewygodnym i niedostosowanym obuwiu – płaskostopie jest szczególnie powszechne u kobiet, które poruszają się na co dzień w szpilkach i butach na wysokim obcasie. Równie dużym problemem jest chodzenie w zbyt ścisłym obuwiu.
  • Chodzenie po twardym podłożu – w przypadku poruszania się prawie wyłącznie po twardym gruncie warto zainwestować w obuwie z amortyzacją
  • Długotrwałe stabilizacja stopy, np. wskutek urazu ortopedycznego
  • Szybkie przybieranie na wadze, ciąża – kobiety w ciąży są narażone na rozwój płaskostopia z powodu szybkiego skoku wagi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl